aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

What are 15 importance of information processing cycle?
Lief starts saving for his future and deposits $425 each month at 5.7% annual interest, compounded monthly, for 25 years. At the end of 25 years, he has an acco
J Question 1 of 10 Each equation given below describes a parabola. Which statement best compares their graphs? x = 5y² x=3y² OA. Both parabolas open upward, and
Calculate how many grams of the product form when 16.7 g of calcium metal completely reacts. Assume that there is more than enough of the chlorine gas. Ca(s) +
Based on his address to the Joint Session of Congress and your understanding of the historical context surrounding the speech, which of the following principles
y=5+3x for x Show work
The Finnish prefer to maintain time-honored traditions and norms and view change with suspicion. Which of Hofstede’s cultural dimensions does this represent? po
1. How is energy released from most fossil fuels? a) By burning it. b) By storing into the water. c) By crushing it. d) By steaming it. e) All of the above​
For fruits/vegetables, why do some sugars exist in simple forms and some sugars in complex forms?
Friction is a ____________ force a. Artificial b. Natural c. Pessimistic d. Negative