rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

CO2 compensation point is highest in
What are the x-intercepts (roots/ zeros)?
What is the volume of the prism?
a project partner suggests you make several time consuming edits to your project the day before the deadline, even though she's had the opportunity to review yo
Which of the following volcanoes would you expect to erupt explosively : A volcano located near a subduction zone, or a volcano located on an island over a mant
energy flows from the sun to _______ to consumers and eventually to _______ a. animals, plants b. omnivores, plants c. producers, detrivores d. plants, animals
pls help with math thank you
The function F(x) = log2 x is increasing. True or false
HELPPPPPP!!!!!!! DJ has finished 10% of an art project that has taken him a total of 4 hours so far. If he continues to work at the same rate, how many hours wi
You want to rent a television. Company A charges $25 per week plus a one-time fee of $52. Company B charges $37 per week plus a one-time fee of $16. After how m