erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

Plz help with these questions!!
25 POINTS! Which traits are characteristic of both single-celled and multicellular organisms? Choose all answers that are correct. A. contain organs that h
what is 555000 rounded to the nearest ten thousand
Solve each equation for the indicated variable T=an+b (solve for B)
Which word is the interjection in this sentence? Wow, I thought I had washed all the dishes in the kitchen. a. in b. all c. Wow d. thought
A limerick has four lines. True False
what is 3a b2 b3 4b2 4 5a identify like terms
How does the number of zeros in the product of 8 and 5000 compare to the number of zeroes in the factor
does it make sense to connect the points on the graph with a solid line? Explain
What is the product of 4 2/3 and 11 1/4?         A. 8 3/7   B. 52 1/2   C. 44 2/12   D. 56/135