averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

Explain how you can plot positive and negative numbers on number line.
Select linear or nonlinear to correctly classify each function.
Which inequality can be used to represent this problem? pleaseeeee help Propane costs $3.50 per hundred pounds, and there is a $6 monthly delivery fee. A family
6)What is heat of vaporization? A. It is the heat required to change a substance’s temperature by 1°C. B. It is the heat required to change a gram of substanc
The judge assigned to the case is facing re election in a few months you have been informed that the defense attorney is planning to make a contribution to the
Hello, can you explain me how I can do this activity?
y = 2x + 1 Slope = 2 Y-intercept = 1 I know the slope and y-intercept I just need help with graphing it.
Linda uses threat to sew the booklets together.She cuts 6 inches of thread for each booklet. How many booklets can she stitch with 50 inches of thread? Will she
Lenson 8 elit ticket Convertor usung an equation with an exponent
Select all the correct answers. In what ways does Ismene differ from her sister, Antigone, in Antigone? She cares more about public opinion and approval than d