hannapeterson745 hannapeterson745
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Washington is buying a gallon of milk for $3.99 and some boxes of cereal for $4.39 each. If Mr. Washington has
$20, how many boxes of cereal can he buy?

Respuesta :

vineeeleee
vineeeleee vineeeleee
  • 01-02-2021

Answer:

$20-$3.99(milk)=$17.01÷$4.39(cereal)=4 boxes of cereal

Answer Link

Otras preguntas

After 30 baseball games, A Rod had 25 hits . If after 100 games he had 80 hits, what is the average hits per baseball game.
Is the difference between two negative numbers numbers is always negative.
Only __________ has the power to pass laws pertaining to Native Americans.
What is the value of the digit 6 in the number 106,534
a heart beat takes 0.8 second ,how many seconds is this writtin as a fraction
What is the sum of ten and twenty
Dylan sent junk email multiple times to his friend, wasting his friend's time. What did Dylan do wrong?
Is it true that as long as you read carefully through the instructions for a science activity, you will be safe?
For the past 5 months Pablo's bicycle repair business had these profits or losses: –$85, $70, –$120, –$90, and $35. What was his average profit or loss for thes
What advantage does a business letter have over an e-mail?