Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which soap deal has the lowest price per ounce?


$5.50 for 13.0 oz

$5.75 for 14.0 oz

$3.45 for 3.5 oz

$5.25 for 12.0 oz

Respuesta :

vvgfgy vvgfgy
  • 01-02-2021
It’s option two

Explanation: Divide the price by the ounces and option is to w lowest answer.
Answer Link

Otras preguntas

Consider the following system of equations. y = 2x - 2 y - 2x = 5 What can you conclude about the system of equations? The system of equations is inconsistent.
name 2 sound devices and what type they are from the song Where Is The Love by the Black Eyed Peas.
A 1700 kg 2006 Mustang GT can accelerate from rest to 100 km/h in a time of 5.0 s.  Determine the net amount of work that must be done on the car to cause this
Solve the system of equations.3x+3y+6z=33x+2y+6z=74x+4y+7z=4
name 2 sound devices and what type they are from the song Where Is The Love by the Black Eyed Peas.
Kim estimates that the faucet in her kitchen drips at a rate for 1 drop every 2 seconds. Erik wants to klnow how many times the faucet drips in a week.
1. Why are there active volcanoes along the Pacific coast in Washington and Oregon but not along the East coast of the United States?
Question: 35/8 ( write as mixed number ) Please help me very very quickly!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
distribute (x+1)(x-2)
distribute (x+1)(x-2)