theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

Mapoela walks 2km in 30minutes.at that rate how far coul she walk in 1hour 30minutes
solve the following equation
wha three events happenned as a result of the launch of Soviet Union Sputnik?
Qué declaracion mejor describe un historiador?
Convert the following expressions with rational exponents to the radical form (6^2/3)^1/2
Context: Construct an argument for ethical consumerism, discussing the responsibilities of individuals in reducing waste production and its impact on the enviro
Please help me with this question.. Fast...
How many twelfths equal three-fourths?
Which part has fibrous type joints that do not allow movement?
A 9000 kg rock slides on a horizontal surface with negligible friction at 3 m/stoward a 3000 kg rock that is atrest, as shown in Figure 1. & collision occur