jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

What is the area of this figure?
Why can’t penguin fly?
Write a function in vertex form that is translated 3 units down and 3 units to the right of f (x) = x^2 f (x) =
How much is 75% of 10 liter of milk?
Why is China's manufacturing likely to remain in coastal areas rather than moving inland where salaries might be lower? What extra costs would be associated wit
Swifty Corporation purchased a new machine on October 1, 2022, at a cost of $115,000. The company estimated that the machine will have a salvage value of $10,50
Angela uses 7 1/2 inches each of 6 different colors of embroidery floss to make one friendship. Each package of the floss contains 26 feet. How many friendship
Which acid should be stored in plastic containers rather than in glass ones?
hi i want to ask if you can tell me the answer of a fraction that 5-6 and it have to have a fraction of 8 please im a bif fan of you
please i need help This figure consists of a rectangle and semicircle. What is the area of this figure? Use 3.14 for π. Enter your answer to the nearest hundre