yoserodr6541 yoserodr6541
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

18 erasers cost $0.90, how much would 3 erasers cost?

Respuesta :

scriptix
scriptix scriptix
  • 02-02-2021

Answer:

$0.15

Step-by-step explanation:

0.90/18=0.05

0.05x 3=0.15

Answer Link
zdowning6566 zdowning6566
  • 02-02-2021

Answer:

$0.15

Step-by-step explanation:

0.90/18=0.05

0.05x 3=0.15

Answer Link

Otras preguntas

Unit rate for 21 3/4 in 2 1/2 hours
which best describes the Chinese government??A- absolute monarchyB- communist governmentC- constitutional monarchyD- Federal democracy
a. Scissorwire Inc. can register with the SEC at any point after the dip in shares. b. The U.S. government can file a criminal lawsuit against Scissorwire I
Fin each unit rate. Determine which is lower. Ingredient C: 1/4 cup for 2/3 serving Ingredient D: 1/3 cup for 3/4 serving
Find y when x equals 10 if y equals eight what x equals 20
Which inequality represents this sentence? Six plus two is less than nine plus three. A. 6 + 2 > 9 + 3 B. 6 + 2 < 9 + 3 C. 9 + 3 < 6 + 2 D. 6 + 2 ≤
A strong mayor in the mayor council system has the authority to
What is the answer to 7 7 (–1) a. 13b. 16c. 7d. 10?
72 divided by 9 4 x 4 =
Granite is an igneous rock that forms from magma cools below earths surface why would granite have larger crystals in igneous rocks formed from lava cool above