Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

Find 10.5 in plus 7.35 in and use the correct number of significant digits in the sum
I Am A Number That Is Double The Product Of 2 And 7. One Of My Factors Is 7 What Is My Other factor
The Composition of phospholipids leads to their self...
During World War II, the Battle of Stalingrad took place in __________. a. France c. the Pacific b. Germany d. the Soviet Union
What did the Dutch name their settlement located on Manhattan Island?
Simplify the expression. 5 ^ 0 A. 0 b. 0.5 c. 1 d. 50
Which of these developments led human societies to develop farming and herding techniques during the Neolithic Revolution? A. Human populations declined greatly
the median of 10,31,36,36,38,42,47,48,49,52
The brain is divided into the _______. A. Cerebrum B. Cerebellum C. Brain stem D. All of the above
Tina lost 3 pounds on the first week of her diet. She gained a pound on the second week, and then lost 2 pounds a week during every week afterwards. She has bee