moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

atoms often lose protons but seldom lose or gain electrons
Trent, Linda, and Pam will work together to paint a poster that is 4feet long. Each student will paint an equal length of the poster. How many feet of the poste
What brought an end to the dominance of the Silk Road
Patty had $110.28 un receipts and $75.52 un expenses.What was her profit?
If you flip a coin 100 times and get 74 heads and 26 tails. What is the probability that the next flip results in a tail?
the fact that plants have many ways to spread seeds can cause problems for gardener a. why
What is the enviromental problem/issue in the ecosystem?
Who was most famous for giving his 'V' for victory hand signal at public meetings ?
Which type of organism would not have chloroplasts
what is a watt equivalent to in terms of kilograms, meters and seco