ShawdowKnight494
ShawdowKnight494 ShawdowKnight494
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

I will give you brainiest just pls answer this question!!!

I will give you brainiest just pls answer this question class=

Respuesta :

mjgirl1914 mjgirl1914
  • 02-02-2021

Answer:

The correct unit price is $1.19 per pair of gloves. She made the mistake of dividing the total price by 3 instead of 3 dozen(which is 36).

Step-by-step explanation:

hope that helps!!!

Answer Link
kylieyoung0515
kylieyoung0515 kylieyoung0515
  • 04-02-2021
The correct unit price is $1.19 per pair, hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

what is 3 divided by 927
Amanda's jewelry box is in the shape a cube that has 6inches edges volume of Amanda's jewelry box?
Energy in organisms is called _____. organelles metabolism homeostasis cells
write 720,080 in expanded form with exponents.
After the New Kingdom, Egypt fell to ______.
A truck weighs 72,429 pounds. when rounded to the nearest ten thousands the truck's weight will be
i need help with this cuestión n+10=23
How does a command economy differ from a market economy?
what times what equals 36
which factor affects the heart rate in mammals