alytzyy8 alytzyy8
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Lori purchased 3 lbs of chicken for $3.87. How much did she pay per pound of chicken.

Respuesta :

Aboveblue03
Aboveblue03 Aboveblue03
  • 03-02-2021

Answer: $ 1.29

Step-by-step explanation: 3.87 / 3 = per pound price

Answer Link
mayparke65
mayparke65 mayparke65
  • 03-02-2021

Answer:

$1.29 per pound

Step-by-step explanation:

You have to divide $3.87 by 3

(Sorry if that is not a good enough explanation)

Answer Link

Otras preguntas

class or rank a.Stratification b.resolution c.application d.Secularization
Is the rocky mountains located on the east coast of the united states
Can someone answer this: At 25 °C and 100 kPa a gas occupies a volume of 20 dm. Calculate the new temperature of the gas if a) the volume is decreased to 10 dm
a plane intersects a right rectangular prism parallel to its base
Identity the participle phrase. The parrot, having been taught to speak, mimicked everyone
PLEASE HELP 15 POINTS
Explain how possibilism allows people to survive in a tropical environment, PLEASE HELP THIS IS URGENT!!!!!!!
Suppose the circumference of a circle is 6 Pi. What is its diameter?
Vertex of = 2 − 6 + 9
Zitrik Corporation manufactured 90,000 buckets during February. The variable overhead cost-allocation base is $5.05 per machine-hour. The following variable ove