mariahharris1234 mariahharris1234
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper buys grapefruit at the grocery store. The cost of 12 pounds of grapefruit is $18.00.
What best represents the cost of grapefruit per pound?

Respuesta :

gia23760
gia23760 gia23760
  • 03-02-2021

Answer:

$1.50 a pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which one of these is not a human effect on the water cycle? Developed areas prevent soil from absorbing rainwater Precipitation is increasing in deserts due to
(a) Work out the reciprocal of 1.25
What happened in Cuba in 2006?A. Che Garcia invaded CubaB.Raúl took over the presidential duties C .Fidel took over Cuba
please answer all this questions correctly... please answer fast... right answer will be marked as brainliest​
Please help, I’ve got 10 minutes left till I have to hand it in. Q3. Here are the first four terms of a sequence: 11, 22, 44, 88... a) Write down one expression
Can someone please help me
Which fraction is bigger 3/4 or 1/2
DNA is considered the blueprint of life, yet in eukaryotic organisms, such as humans, it never leaves the nucleus. Which of the following is the best explanatio
Question! Answer please! i have 30 min left!
Explain two different ways to find a new value after an original value is increased by 30%.