AvaPaynelove
AvaPaynelove AvaPaynelove
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Holiday candy is on sale at Publix. Four bags will cost $10. How much would 10 bags of candy cost? Write a proportion.

Respuesta :

WeaponGbr WeaponGbr
  • 03-02-2021

Answer:

25$

Step-by-step explanation:

If Four bags is 10$ 10 x 2 = 20$

and Two bags is 5$ by dividing by 2 so the answer is 25$

Answer Link
sophiamackey4518 sophiamackey4518
  • 03-02-2021

Answer:

$25

Step-by-step explanation:

Since four bags is ten dollars you would want to find the unit rate. So you would do 10 divided by 4 to get how many dollars it would be to get one bag which is 2.5. So then we just multiply 2.5 by ten and get $25

Answer Link

Otras preguntas

Lee has a jar of 100 pennies. She adds groups of 10 pennies to the jar . She adds 5 groups. What numbers does she say?
how do you write 35.2 in word form?
What is (2/3) to the 4th power?
How do you write 0.17 in word form?
What is the right way to write fifty cents ? Is it $.50 or .50
Is .634 rational number
What is the steepest line possible? What is the slope?
What is the steepest line possible? What is the slope?
Factoring Trinomals (a=1)b^2 + 8b + 7
a square photo display board is made up of 60 rows of 60 photos each the area of each square photo is 4 square inches how long is each side of the display board