siriazizi07 siriazizi07
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $0.60 to run a fan for 4 hours. How much does it
cost to run the fan for 6 hours?

Respuesta :

leonardotorrico03
leonardotorrico03 leonardotorrico03
  • 03-02-2021

Answer:

0.90$

Step-by-step explanation:

4hour=0.60

6hour=x

x=(0.60×6)/4

x=0.90$

Answer Link
rajagrewal768 rajagrewal768
  • 02-06-2022

The cost to run the fan for 6 hours is $0.90.

What is the cost?

The value of money that has been used up to produce something or deliver a service, and hence is not available for use anymore.

How to solve?

4hour=0.60

6hour=x

x=(0.60×6)/4

x=0.90$

Learn more about Cost:

https://brainly.com/question/15301858

#SPJ2

Answer Link

Otras preguntas

A gym charges 60$ per month and 50$ enrollment fee at the beginning of the membership write an equation in slope intercept form to represent the situation
thx for ur help click on oic
Help me please. I am having troubles with my math homework.
PLEASE SHOW your work I have the question and my answers in picture I just want to make sure I'm correct question number 3... I got x=16 and question number 4..
Explain work please
The massacre of over 1 million Armenians during and immediately after World War I was directed by
a baker made two cakes of the same size at the end of the day there was 2/3 of choclate cake left and 5/6 of strawberry cake left the baker divided the remainin
Why are the Enquirer and Tribune citations placed where they are?
What is the core answer show your work
What were tent revivals or camp meetings, and why were they so important during the Second Great Awakening?