20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

what happens in act 1 scene 4 julius caesar
Can you think of a shortcut for calculating the network addresses of consecutive /30 subnets?
what is 27x36 in standard algorithm?
Which set is a function?
Anaerobic exercise builds muscle strength and endurance through intense physical activity that does NOT use large amounts of oxygen. True False
How does the immune system aid in maintaining homeostasis within the human body?
If you compared 1 m solutions, was a 1m nacl solution more or less hypertonic than a 1 m sucrose solution?
Select the 5 components of physical fitness. Muscular Endurance Body Composition Running Strength Flexibility Heart and Lung/Cardiovascular Endurance
If a personality theory reflects the personality of its originator, for raymond cattell it would be
If a stimulus opens ligand-gated sodium ion channels, the neuron will __________.