Keshae32 Keshae32
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

How much will a person pay for 8.2 pounds of bananas at a price of $2.46 per pound?

Respuesta :

nancyvo68 nancyvo68
  • 03-02-2021

Answer:

$19.99

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

8.2 lb = (16 x 8) +2= 130

[tex]\frac{16}{2.46} =\frac{1}{x}[/tex]  ---> x = $0.154 per oz

0.154 x 130 =  $19.99

Answer Link
ashlynbrownyard96 ashlynbrownyard96
  • 03-02-2021
the answer is $20.17
Answer Link

Otras preguntas

Why do i want to be in NHS
define literary text
If working with live electric power, you should wear shoes that have which types of protection? Select all that apply and then click DONE.1. Are made with nails
Caesar bought a pair of work boots that were priced as $92.84. However, he had a 25% off coupon. How much did he pay for the boots? What percent of the original
During the month of February a flower store marked up the prices of all their flowers. One red rose normally costs $4.40, but it cost $6.16 in February. What wa
2 meters is the same as how many feet?
PLEASE HURRY While studying ecology and biodiversity in Peru, you entered a local scholarship contest. Imagine you won a $500 prize. What would you do with it?
What nation's Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) was recently designated a foreign terrorist organization by the U.S. government?
What driving behavior is commonly associated with slowing down just to look at collisions or anything out of the ordinary?
How is the graph of y = negative RootIndex 3 StartRoot x minus 4 EndRoot transformed to produce the graph of y = negative RootIndex 3 StartRoot 2 x minus 4 EndR