juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

United States lawyer and politician who advocated free silver and prosecuted John Scopes (1925) for teaching evolution in a Tennessee high school
This watery vacation spot is considered part of both California and Nevada. Name this lake
Which president first held a Fourth of July celebration at the White House? George Washington John Adams Thomas Jefferson James Madison
Rewrite the rational exponent as a radical by extending the properties of integers exponents. 2^3/4 / 2^1/2
Snap, crackle, pop! Name the cereal capital of the world: a. Kellogg, Minn. b. Battle Creek, Michigan c. General Mills, Idaho
Write an equation in point-slope form for the line through the given point with the given slope. (9,-1); m=4/3. I need help!
This is inverse functions...any help on 3aii?
what is the dot in i called?
Who wrote the sonnet, “The New Colossus,” which is engraved on the pedestal of the Statue of Liberty?
The withdrawal of eleven Southern states from the Union in 1860 which precipitated the American Civil War 1860 Election Secession Populism Dawes Act