f21126281 f21126281
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Aubree bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $3.48 and a 6-pack of juice bottles. The total cost before tax was $9.78. How much was each bottle of juice?

Respuesta :

blasiiantingz
blasiiantingz blasiiantingz
  • 04-02-2021
Each bottle of juice was 1.11 because 3.48 x 6 is 20.88 - 9.78 = 1.11
Answer Link
williamsmelik314 williamsmelik314
  • 16-02-2021

Answer:

the answer is 1.05$

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Write 37/100 as a decimal
Which word in the following sentence is an add verb? Teresa smiled brightly as she and her younger brother looked for shiny shells on the sandy beach.
who was the third king to create an empire
4.   Which of the following sentences has a dangling modifier?  A. When the storm began to abate, we went home. B. On the way to the bank, the interest rates w
balance the equation! plz tell me how __c2h2+__O2----->__CO2+ ___H20
What's time will it be if 6:50 + 25 minutes equal
True or false Cool air is less dense than warm air.
Why can we live with one kidney but we were born with two?
The most accepted argument in favor of market economies is their efficiency. The argument most accepted in favor of command economies is the belief that they ar
Can someone please help me