princessmady72 princessmady72
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

15. Pizzas cost $12 each, tax included. You decide to give the delivery driver a $6
tip. Find the cost for 3 pizzas

Respuesta :

treenb1 treenb1
  • 04-02-2021
Multipy the cost of each pizza to the the number of pizzas you have.
Your equation would look like: y=12x+6

Use 3 for your x value: y= 12(3)+6

y=36+6
y=42.


3 pizzas cost $42
Answer Link
ollieseames ollieseames
  • 04-02-2021
you would do 12x3 which is 36
Answer Link

Otras preguntas

What is the median of the following numbers: 4, 6, 3, 3, 5, 3, 4
someone pls answer this for me lol
In what year was the court of claims established?
I told him that he should be back home​
What is the answer to this? (Volume)
A proton travels with a speed of 4.2×106 m/s at an angle of 30◦ west of north. A magnetic field of 2.5 T points to the north. Find the magnitude of the magnetic
Which dynasty restored the greatness of China? The Zhou Dynasty The Han Dynasty The Ming Dynasty The Xi Dynasty
D? Marco draws a card and replaces it 10 times from a standard deck of 52 cards. He draws 8 red cards and 2 black cards. What is the experimental probability of
At the market,7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
The angle of elevation from a soccer ball on the ground to the top of the goal is 38 degrees. If the goal is 8 feet tall, what is the distance from the ball to