arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

The concept of less eligibility was introduced in 1834 to
Using these images as inspiration, write a claim, one or two sentences in length, in support of the soda ban.
Describe 3 forms of entertainment that grew due to the growing middle class throughout the world.
what are 2 function of the circulatory system
A cheetah’s speed was timed over a 100- yard distance. The cheetah was clocked running 70 miles per hour. Which equation shows the relationship between the dist
Neo could choose from 3 different pants, 5 different shirts, and 4 sweaters. How many different combinations of 1 pant, 1 shirt and 1 sweater could he choose?
What are the coordinates for the image of point N, when the figure is translated 3 units to the right and 3 units up?
From a committee of 6 girls and 4 boys,a name is selected.then another name is selected. What is the probability that both people drawn will be girls
how many 800s go in 2,400
Who was the third president and where was he born