anabandavidales
anabandavidales anabandavidales
  • 05-02-2021
  • Mathematics
contestada

You can purchase 2 sodas for 3 dollars, how much does 6 sodas cost?

Respuesta :

BenDaChickenMaster
BenDaChickenMaster BenDaChickenMaster
  • 05-02-2021

Answer:

It costs $9

Step-by-step explanation:

Lets look at the ratio:

2/3

We need x:

6/x

Make an equation using the butterfly method:

3(6) = 2x

Simplify:

18=2x

Divide both sides by 2:

x=9

It costs $9

Answer Link
jaidyn200524 jaidyn200524
  • 05-02-2021
if you purchase 2 sodas it’s $3, 4 sodas it’s $6, and 6 sodas it’s $9. so it would be $9
Answer Link

Otras preguntas

Is - 5 6 the same as - 5 6 or 5 - 6 ? Justify your response
Like spreading the lie that Iraq possessed weapons of mass destruction, this report is another example that the United States misled and deceived the internatio
In nature, sodium atoms lose electrons; therefore, they become ______. a) anions b) isotopes c) isomers d) cations
-5n=13-3m solve for m
What is a good was to end a paragraph? Plz help :(
Producers use energy from the Sun to create ___________, or usable chemical energy. A. fat B. glucose C. protein D. starch
What is meant by goal maximization of the shareholders' wealth?​
Can someone Help me with this? I'm a bit confused?
I need help with this please
1. Voici un court paragraphe dans lequel la règle de non-contradiction n'est pas respectée. a) Souligne les deux passages qui ne respectent pas cette règle, c'e