hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

A deep ocean trench is formed when ___. A) two oceanic plates move apart B) two continental plates move apart C) two continental plates push together D) an oce
find the area of a sector with a central angle of 32 degrees and a radius of 8.5 mm
What is the approximate distance between points A and B? A coordinate grid is shown from negative 5 to 0 to 5 on both axes at increments of 1. The ordered pair
Under the constitution of the united states, you may not be deprived of life, liberty, or property, without a. being suspected of a crime. b. being charged wi
If a garden box has a perimeter of 27 and a half feet and the length is 9feet what is the area of the garden box
Jonathan spent $54 to rent a hover board. The rental charge was $12/hr. How Many hours did he use the hover board ?
would an astronomor use x-ray tech.
What is 7 2/5 minus 1 4/5
In Florida, a Lemon Law booklet must be given to the purchaser of all new automobiles. TRUE or FALSE
can anybody help me with unit rate