raeganquarles raeganquarles
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Gary is buying bananas at the grocery store. The bananas cost $0.89 per pound. What is the equation for the cost (y) of (x) pounds of bananas Gary buys?

a. y=0.89+x
b. y=0.89-x
c. y=0.89/x
d. y=(0.89)x

Respuesta :

cheystyles
cheystyles cheystyles
  • 02-03-2021

Answer:

d

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What countries are currently going through rapid industrialization?
What was a significant event for this battle? Burgoyne's march through New York The battle signaled the end of the Revolutionary War. Colonists cut down trees
Which trait evolved first, lungs or hair? explain how you know?
what is the answer to this question???
If an author wanted to write a book that showed the humor and the tragedy of life in a distant country, he or she would most likely write a/an A. satire.
What were the dancers called who helped create the hip-hop dance style?
Helppppppp pleaseeeeee
What is a recursive formula for this geometric sequence ?
what are the defectes of wood
a is a company that owns mosts of its market share and can set its own price