happyfeet239 happyfeet239
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Teresa bought 11 pounds of sugar for $7.
How many dollars did she pay per pound of sugar?

Respuesta :

cayuba538
cayuba538 cayuba538
  • 02-03-2021

Answer:

Its about 1.50$

Step-by-step explanation:

i don't know the exact amount

Answer Link

Otras preguntas

Hi I was wondering if I could get help on this please
ATTACHEMENTS ADDED 10 PTS 5TH GRADE MATH
You may include a sketch as part of your calculations​
Review material in this lesson as needed, and, when you are ready, translate the following ten sentences into Spanish. He speaks Chinese. She doesn't speak it.
2. What continent produces most of the shoes that we wear?
It is believed that as many as 23% of adults over 50 never graduated from high school. We wish to see if this percentage is the same among the 25 to 30 age grou
5. There are 60 students in a class. The number of girls is three times the number of boys. How many girls are in the class?
In less than two years in the early 1920s, the cost of a German newspaper rose from 0.30 marks to 70,000,000 marks. This is a spectacular example of a. market p
For which values of x is the expression undefined? X – 9 —————— X^2+9x + 18
Which detail is LEAST relevant to the overall meaning of the passage? A) Acupuncture needles are metallic, solid, and hair-thin. B) Acupuncture should only be