ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

The ______________ ______________ is the result of a series of events that grew out of a perceived need relating to organized recreation and, which taken togeth
Find out he area of the circle.
a child bougjt 4 bags of rubber bands to make into bracelets. if there are 80 rubber bands per bag. how many total rubber bands did he buy?
What are some of the characteristics scientists use to classify organism?
List three environmental problems that life scientists are studying
Which of the following minerals is an example of a gemstone? mica halite copper diamond
Can someone please explain to me how to graph the equation in the top left corner? I know that line is right but I don’t know why.
The ________ proposes that the struggle for power and competition for wealth is desirable because it improves people's lives. select one: a. structural-function
One significant problem facing texas in the future involves
One of the interior angles of a triangle is equal to 30°, and one of the exterior angles is equal to 40°. Find the remaining interior angles of this triangle.