charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

A blue-faced Oompah (homozygous) is married to an orange-faced Oompah. They have 8 Oompah children. How many of these children will have blue faces?
A family spends 1/3 of its income for the mortgage and 1/6 of its income for food. what fraction of its income remains?
What does (6+2)to the 2nd power-4x3 equal
When did the nazis begin to deport jews from germany to poland?
How can I solve this problem?
Which is these is correct: A young black american Or A black young American.
which describes the relationship between the lines y=2x - 5 and y=2x +2?
A sample of tin (Cp = 0.227 J/g•°C) is placed in a freezer. Its temperature decreases from 15.0°C to −10.0°C as it releases 543 J of energy. What is the mass of
The digestive system breaks own food and transports materials. How are the short length and slow movement of smooth muscle tissues in the stomach and intestines
which fraction is equal to 2/3 is it 4/14, 6/9, 5/15