tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

What kinds of data do surface weather maps provide ?
What is the most likely outcome of a novel changing medium?
Is the group of words a simple sentence, a compound sentence, a run-on sentence, or a sentence fragment? His bicycle has a flat tire, he can't find the pump. A
Why shouldn't the word open be divided by a hyphen? a. Do not divide a word after the first letter or before the last letter. b. Never divide a one-syllable wor
Which of the following is taken into account when measuring the performance of a nation's economy?( Select all that apply) imports GDP exports voluntary exchang
Clouds act in much the same way as high humidity in Earth's atmosphere. The presence of clouds means moist, humid, atmospheric conditions. This promotes _______
is -12 colder than -2
3. Which of the following is NOT true about connective tissue?A It provides support for the body.B It connects all of the body's parts.C Bone tissue and fat tis
Which word should not be hyphenated to fit on a line? a. circulation b. sweet c. rotated d. climate
is it true or false that the rivalries between Serb, Croat and Muslim communities in Yugoslavia date back centuries