anshuknair
anshuknair anshuknair
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 pencils is ₹ 10. Find the cost of 20 pencils.

Respuesta :

lesaomai121 lesaomai121
  • 03-03-2021

The cost of one pencil is $10:8=$1.25

The cost of 20 pencils: 1.25 x 20 = $25

Answer Link

Otras preguntas

What is a line agency
Who were the two opposing sides in the American Revolution?
"A boat with a furled sail" is one that A) has lost its sail. B) has a damaged sail. C) has dropped its sail. D) has its sail folded up.
URGENT! PLEASE HELP MATH! Which shows the conversion of 0.427 kg to pounds? There are 2.2 pounds in 1 kilogram. A. 0.427 kg × 2.2 lb/kg = 9.39 lb B. 0.427 kg
How did the Baptist faith change during the early to mid 1800s in the American South?
Which statement is a central idea of The Way to Rainy Mountain? The Kiowa will regain their dominance in Oklahoma. Language is a tool for the educated and int
Which sentence correctly uses the colon? A.) Oliver was a master marksman by the age of eighteen: being professionally trained. B.) Victoria wanted to pursue:
solve for x 5x/16 + 2x/4 - 10/3 = 4x -3/4
Negative peer pressure can lead to __________. A. questionable friendships B. harmful experiences C. discouragement D. all of the above
The safest action to take if someone claiming to be from your bank calls you ask for account information is to