deleon19m
deleon19m deleon19m
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jim can buy 2 cakes for $40. At that rate, how much will it cost to buy 7
cakes?

Respuesta :

zhendrix1182
zhendrix1182 zhendrix1182
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

2 diveded by 40 is 20. 20 multiplied by 7 is 140.

Answer Link
s159603 s159603
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

1 cake = $20

7 cakes * $20 per cake

= $140

Answer Link

Otras preguntas

is 0.75 greater than 0.100?
an example of density is a. 2.17 centimeters. b. 2.174 liters. c. 2.17 grams per centimeter.
Given the following functions f(x) and g(x), solve (f ⋅ g)(3) and select the correct answer below: f(x) = 4x2 + 12 g(x) = x − 1 A. 47 B. −47 C. 96 D. −96
what effect does stress have on the immune system
how to write three and five hundredths inches in standard form?
A struggle or clash that drives the plot is known as __________. A. theme B. point of view C. conflict D. characterization
Are the following figures similar? A. Yes; the corresponding sides are proportional. B. No; the corresponding sides are not proportional. C. Yes; the correspon
A struggle or clash that drives the plot is known as __________. A. theme B. point of view C. conflict D. characterization
¿Alguien sabe donde puedo descargar estos libros? ¡urgen! -Tecnología 2 de la editorial larousse -Complemento matemático 2 Los dos son de secundaria
imagine you are talking to your guidance counselor about classes you want to take your senior year. in 5-6 spanish sentences, tell your counselor what classes y