7413941 7413941
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 jalapenos cost $0.45, how much is 1 jalapeno?

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 09-03-2021

Answer:

$0.11 approx

Step-by-step explanation:

If 4 jalapenos cost $0.45, how much is 1 jalapeno?

Given data

We are told that  4 jalapenos cost $0.45

If  4 jalapenos cost $0.45

the 1 jalapenos cost x

cross multiply

x= 0.45/4

x= 0.1125

Hence the cost of 1 jalapenos is $0.11 approx

Answer Link

Otras preguntas

Give the domain and range of the relation. Tell whether the relation is a function, also explain why or why not it is a function
I have 2 assignments they both say the same thing EXEPT one says report draft and other says report final do I have to rewrite my draft onto my final?
What religion did the Persian ruler Darius I promote?
a nickle is about 2 millimeters thick, or 2/1000 of a meter.how many nanometers is this?
Find the unit rate. round to the nearest hundredth, if necessary. $130 for 14 ft2
Why was the Declaration of Independence a revolutionary document?
How high above the inner blue cone of the burner flame should the crucible be when the mg is heated?
How does his initial entries in the diary reflect his true emotions and thoughts
In 1938, congress established the house un-american activities committee, which: question 11 options:
According to catherine beecher how were women supposed to influence people on an issue