il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

I don't understand this, Please Help!
3x + 2y = 10 3x - y = 22
Can someone please help me with this !!!
the allocation of goods under the ideal of communism. Name some countries that display elements of communism in their economies.
3) Pappa’s pizzas are cut into 5 slices. Andrew ate 4 slices and Sean ate 3. How many pizzas did they eat altogether? Write an expression to represent the situa
Write the multiplication expression to find tenths for and 5.1) 2 5 + 1 1 2 =3+ ( 1 + 5 2 ) 1 = 3+ ( 5 Х ) plz help​
Native American slavery existed in New Mexico because ________________
Aubrey is driving on a long road trip. She currently has 14 gallons of gas in her car. Each hour that she drives, her car uses up 0.75 gallons of gas. How much
in what kind of exercise would you use the FITT model
responder la [ Actividad 3. Identifica los elementos de la novela y responde en tu cuaderno] y tmb la [actividad4. Comenta la tipologia de los personajes] AYUDA