camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

because of scarcity, participating in the economy requires all of the following except a. decision making. b. unlimited production. c. exchanges. d. trade-offs.
the result of two factors who am I
5) Which of the following statements is true about the composition of lipoproteins? A) HDL contains more cholesterol than LDL or VLDL. B) LDL contains more chol
4x + 2y + z = 8 solve for x, y, and z
What was the main accomplishment of the manhattan project during world war 2
Write 6.8 ad mixed number?
the president of the united states: select one: a. creates federal common law. b. can veto congressional legislation. c. determines the constitutionality of sta
When studying the average number of children that are born to each woman in a country (assuming the mother lives to the end of her childbearing years), a resear
what is (-1.7588 × 10^11 C/Kg)(1.309 × 10^-15 Kg)
What is 47 percent of 70 is about what?