taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Consider the situation where 12 people at a picnic want to select an activity for the afternoon. Which activity would win a plurality election
Find the kinetic energy of a 3.5 kg cat that has a momentum of 0.22 kg • m/s. A) 3.98 x 10^-5 J B) 4.32 x 10^-4 J C) 6.91 x 10^-3 J D) 7.22 x 10^-2 J
Addie has the high sales for two months: $3,400 and $2,600. She earns 14% commission. How much is her paycheck? $840 $1,400 $5,200 $6,840
A car travels 60 miles due north then makes a turn due west. It travels 72 miles west. How far is the car from ils starting point?​
Find the product: 1.7 x 0.5
Please help me vote you brainiest
SOMEONE HELP ME PLEASE ILL GIVE BRAINLY!! In the theme of individual vs society, we are learning that the different groups of people began to fight for freedom
i need to find the measure of the exterior angle of the triangle ​
Does anyone know the answer to this I need it ASAP
Plzzz answer it :( : All fraction or mixed number answers are in simplest form or reduced form . True or false