annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of the matrices shown below? 3 6 0 9 5 -2 + 6 0 -8 4 =
Consider the following inequality: −2(2z−3)≥2z+24 Step 1 of 2 : Write the solution using interval notation.
Find the missing side and angle measures in triangle ABC. Round your answers to the neFind the missing side and angle measures in triangle ABC. Round your answe
Josh rented a truck for one day there was a base fee fee of $12 and there was additional charge of 8 cents for each mile driven the total cost (c) for driving
( i only need number one and number 7 ) someone please i’m desperate i have so much work i need done by monday even if you only do one of them it is greatly app
Five times a number decreased by 2 is 4, find the number.
The cells ____ and shrivel up
The cells ____ and shrivel up
Crates of masses 1 kg , 4 kg , and 6 kg are placed in a line on a frictionless table. They remain in contact as they are pushed by a 60 N force applied to the 1
Josh rented a truck for one day there was a base fee fee of $12 and there was additional charge of 8 cents for each mile driven the total cost (c) for driving