jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

Jannelle can drive an average of 295 miles on one tank of gas. How many miles can she drive on 16 tanks of gas?
How did US wartime production compare to that of Germany and Japan? Why do you think this is the case?
solve this question 4-6n=8(n+7) do the distribute property
if you were writeing a timeline of a historical period what type of graphic organizer would you most likely choose to use in your prewriteing to help with time
the gentleman was _____________ because he had just lost his dog.RashShirkingMoroseA cherub
Why was Eli Whitney's cotton gin an important invention for farmers in Georgia prior to the Civil War?
f ( − 1 ) = { 4 x + 1 x < 0 4 x + 2 x ≥ 0
One cell that undergoes meiosis will yield how many independent cells?
Who is considered the ruler of a family in a patriarchal society? A. the mother B. the father C. the grandparents D. the ancestors
A frog follows this rule: "If the frog is on a red lily pad, it jumps on a random color pad. If the frog is on a blue or green pad, it jumps to a red pad" Is it