hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

why did smaller states object to the virginia plan
explain the differences between the Virginia Plan and the New Jersey plan. how were these differences resolved
Suppose we have a video camera that produces video data at the rate of 2 GB per hour. Recording for 15 minutes creates about how many MB of data? (Note that the
Why are new scientific models developed? a. to find out whether scientific ideas are correct b. because original models are never accurate c. to make the mod
19/20 as terminating decimal
The best way to locate a suffix is to look for a word part that _________
Which of the following best describes why the Farmers’ Alliances formed the Populist Party? A) The Farmers’ Alliances were not successful in changing the crop-l
What issue were the Virginia and New Jersey Plans attempting to resolve?
In Virginia, colonists who could pay their way across the Atlantic were granted 50 acres of land to lease for a modest rental fee. The term for such an arrangem
science uses blank to support its explanations