mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

4/3 - 1/2 What is the answer
Calculate the mass of an object whose weight is 400n and accleration due to gravity is 10 m/ s
express the set x < 1 using interval notation
The two right-angled triangles below are similar, which means that they have the same angles. a) Write down the value of sin as a fraction in its simplest form.
The Mexican Revolution resulted from disagreements about how to run the Mexican government after the country gained its independence from Spain. True or false?
Find the measure of x. 42° X 17 x= [ ? Round to the nearest hundredth.
Grammar: Preterite Spelling Changes Active yo (traer) tú (traer) nosotros (traer) Uds. (traer)
What is the si unit that refers to the number of particles contained in a substance.
there are 48 tables at a school.3/8 of the tables are in the dining hall.the rest are shaded equally between 5 classrooms.how many tables are in the main hall​
A cube has side length x. one side of the cube is increased by 4 inches, and another side is doubled. the volume of the new rectangular prism is 450 cubic inche