natalian23 natalian23
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs $0.80.
how many does he have

Respuesta :

Jordenthebest12345
Jordenthebest12345 Jordenthebest12345
  • 03-04-2021

Answer:

Mate, just divide...its that simple..

$14.40 divided by 0.80= 18

ANSWER: 18

Step-by-step explanation:

Answer Link
1123789
1123789 1123789
  • 03-04-2021

Answer:18

Step-by-step explanation: if you divide 14.40 by 0.80 you'll get the amount of grapefruits Carlo bought.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

drew's weekly allowance is $8. His friend jan's weekly allowance is $10. Drew spends $3 a week and jan spends $4 a week. WRITE TWO EXPRESSIONS TO SHOW HOW MUCH
What does your text mean when it says that the Constitution, "...elevated the ideals of the Revolution even while setting boundaries to them."?
What is elastic rebound
Find each sum or difference? Do u just work the problem out and put the answer down?
A bank receives 3,450 $100 bills and puts them into stacks of 75 bills each. How many stacks are there?
A first year Master Chef was hired in Whitehorse, Yukon at an annual salary of $52,000. What would her gross pay each pay cheque be if she was paid Semi-Monthly
EDIE WANTED TO SUBTRACT 273-188. SHE BEGAN BY FINDING 2-1. WHAT DID EDIE DO WRONG.
What is the difference between federalism and separation of powers
Going into a recent election, only about 62% of people old enough to vote were registered. In a community of about 55,200 eligible voters, how many people were
Explain what surface tension is.