jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

what did anna sofia nysten do after the titanic sinking
Which statement is true of a placenta? a. The placenta passes oxygen, nutrients, and other useful substances from the fetus to the mother. b. The placenta passe
When the following is balanced, C₄H₁₀ + O₂ → CO₂ + H₂O, what is the coefficient of CO₂? a. 2 b. 4 c. 8 d. 10 e. 13
What is cos P?  Right triangle PQR with a short leg measuring 5, a long leg measuring 12, and the hypotenuse as 13A. 5/12B. 12/13C. 5/13D. 12/5
How was society organized in the Middle Ages?
what is 1/2 plus 9/10
The radius of a bicycle wheel is 12 in. What is the approximate circumference of the wheel?
How many hawksbill turtles are left in the world?
find the sum of 3b/b+2 and 12/b+2 and express it in simplest form
A circle has an area of 16 pie square meters.  What is the circumference of the circle?  Please show how to solve.  Thank you