taytay48
taytay48 taytay48
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

Someone help me solve this I need to know how to do it

Someone help me solve this I need to know how to do it class=

Respuesta :

IndividualityRules IndividualityRules
  • 01-12-2016
I'm gonna say that the answer if 12 (correct me if i'm wrong) so basically, following order of operations, you weed need to subtract something first, before that though, you need to find what number you can multiply 4 with to get 12, which the answer is 3. Knowing this, you need the subtraction problem to equal 3, so you add 3+2=5. x=5. so to put it in perspective, 5-2=3x4=12 hopefully i explained this well
Answer Link

Otras preguntas

I was thinking about converting a shed into a livable place About how much would it cost to add the light, running water, etc...? - 10,171.21 would cost just t
The cost of 2 bottles of water and 4 apples is $5.50. The cost of 3 bottles of water and 5 apples is $7.50. Find the cost of one apple and the cost of one bottl
What is 35% of $2587
Please help me the question is attached below
Question please answer thanks if you do
earn 10 points if you simply answer my question please help me asap! thank you
Similar triangle or not?
Describe the difference between a hot cup of water and cold in terms of thermal energy.
how do I Round my answer to the nearest whole number?
a. Dioses de la historia ejemplos muchos (es una oración o una frase?)​