kiraweible kiraweible
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8-pound bag of dog food for $7.40 or a 4-pound bag of the same dog food for $5.50. Which is the better buy.

Respuesta :

Student114
Student114 Student114
  • 01-12-2016
8 pound bag for 7.40 is the better buy

Answer Link
reju reju
  • 01-12-2016
I agree, 8-pound bag of dog food for $7.40 is the better buy.


Byeeeeeee!!!
Answer Link

Otras preguntas

negative 5 x squared plus 3 xy minus 6 y squared plus 4 x squared minus xy plus 2 y squared
In your brand guide, you will also plan how you will take action, in three ways: your first impressions, listening style, and nonverbal communication. in the fi
what are interesting facts about selenium?
Doctors know the cause of passive aggressive behavior
Why did landing in Massachusetts cause a problem for the passengers?
Convert the following expressions with rational exponents to the radical form (32)^3/5
Answer this! Make an essay about your ART experience in terms of Nature and Skills. At least 2 paragraph min of 250 words and 350 max.
What new policies and programs did FDR introduce to improve the economy?
pls answer 45 points!!!!!!
If the earth weighs 120 lbs and now weighs 90 lbs and Venus weighed 109.2 lbs what would Venus now weigh