krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

I need help can someone help me (:
Which of the following skills do employers in any field expect their employees to have? A. Ability to lift at least 30 pounds B. Ability to use word process
Mrs turnan makes some pita breads for her family's dinner. Each pita bread is cut into equal slices. Each slice is 1/4 of the pita bread. Each person in the fam
What is the most direct use of a compass in geometric constructions?
In the Linnaean system, organisms are classified into different groups based on ?
The amount the insured must pay before health care benefits are reimbursed is known as the
What social commentary does Mark Twain make in this excerpt from "The £1,000,000 Bank-Note"? You will remember that the Bank of England once issued two notes of
list three words or phrases in a verbal problem that can be translated into an equals sign in equation
how is a simile and metaphor alike and how are they different between each other?? anyone?
AB and BC are tangents to p. What is the value of x?