Jkayla343
Jkayla343 Jkayla343
  • 04-01-2015
  • Mathematics
contestada

$0.90 for 3/4 pound of bananas

Respuesta :

kuromimi123 kuromimi123
  • 04-01-2015
If 3/4 lb of bananas cost $0.90, then 1 lb of bananas cost $1.20.
Answer Link
derpeyboy237 derpeyboy237
  • 04-01-2015
1 lb $1.20 because if 3/4 is $0.90 then for each fourth it costs $0.30
Answer Link

Otras preguntas

Women are more likely to develop __________ from excessive drinking than men.
· 15: Why is the sky blue?
Solve for p. 0.6p +4.5 = 22.5
Essam buys 3 apples, 5 bananas, and 7 carrots from a market. What is the ratio of bananas to carrots? A. 7 to 5 B. 5 to 7 C. 3 to 7 D. 7 to 3
What’s a dog’s favorite treat
Is 6 to the square root rational or irrational
The Church had great power over people during the Middle Ages because?
The physical parts or components of a computer system is called?
Near is to close as distant is to
Write an equation for the line parallel to the given line that contains C. C(2,7); y = -4x + 1 y = ?