maryannonuwa maryannonuwa
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose that 11 inches of wire costs 44cents.
At the same rate, how many inches of wire can be bought for 24 cents?

Respuesta :

aubreybrainard04
aubreybrainard04 aubreybrainard04
  • 01-06-2021
6 inches of wire can be bought with 24 cents.

44/11 = 4
4 cents per inch
24/4 = 6
Answer Link
prashantmangrati04
prashantmangrati04 prashantmangrati04
  • 01-06-2021

we can bought 6 inches of wire which costs 24 cents

Answer Link

Otras preguntas

Express using algebra. A teacher handed out m notebooks which came in packs with c notebooks in each pack. How many packs were there?
Find the outlier in the data set and tell how it affects the mean
Q 8.6: what happens if the amount of uncollectible account expense is overstated at year end?
Which of the following statements is true about the potential energy found in fossil fuels? a. Burning fossil fuels releases energy and causes air pollution. b
A mutation that knocked out the proofreading function of dna polymerase would result in __________. see section 15.5 ( page 330) . a mutation that knocked out t
how did the United States benefit from its victory in the War of 1812
A fund that invests only in a particular industry would be a ____ fund. money market bond balanced maximum capital sector
Sally can paint a room in 7 hours while it takes Steve 4 hours to paint the same room. How long would it take them to paint the room if they worked​ together?
Can you help me in chapter 18 on check 1
how did farming make civilization possible in Americas