youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Oliver paid $21 for 6 t-shirts. Each shirt was the same price. What was the cost of 1 t-shirt?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-06-2021

Hope this helps

Answer: one t shirt cost $3.5

$21 divided by 6 = 3.5

Answer Link
kkozume27
kkozume27 kkozume27
  • 02-06-2021

Answer:

The cost of one t-shirt is $3.50

explanation :

21 ÷ 6

= 3.5

Answer Link

Otras preguntas

What happens to a falling object when the force of air resistance equals the force of gravity? a. it shows a projectile motion b. it reaches terminal velocity
One sided information designed to persuade, to keep moral up for the war effort and/ or vilify the enemy
Trying to figure out how many 15pt into cups?
How do your arm muscles work to lift a mug of coffee to your lips?
How did the ancient leaders of Greece and Rome unite their empires?
What is the total number of electron pairs shared between the two atoms in an O2 molecule? (1) 1 (3) 6 (2) 2 (4) 4
Use 3.14 for .Jenna is planting four circular gardens. She is planting one garden each for tomatoes, carrots, cabbage, and strawberries. Each garden will have a
Which nuclear emission has the greatest penetrating power?(1) proton(2) beta particle(3) gamma radiation (4) positron
Which was an advantage held by the South over the North at the start of the Civil War? A. It's slave population was willing to fight to preserve the plantatio
how does each organism in the energy flow relate to the Sun