brandon7645 brandon7645
  • 01-08-2021
  • Mathematics
contestada

If 2 tacos and 5 drinks cost $20, And three tacos and five drinks cost $25 how much does a taco cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-08-2021
A taco costs $5
This is because there was no difference in the cost except for $5. The only item added was one taco. Drinks cost $2 each.
Answer Link

Otras preguntas

Read the passage. So that’s a big part of your responsibility, is to test things out. Take risks. Try new things. Work hard. Don’t be embarrassed if you’re not
Angle M has a measurement of 36 and angle and as a measurement of 24 are these two angles congruent
I can’t figure this out. Please help
George and Maria decided to create a garden in their backyard. George works on the garden every third day and Maria works on the garden every fourth day. If the
How many alleles for each gene are present in somatic cells? what about in gametes?
Which city has the same relative position north of the equator the Santiago has to the south
Dan paid $12.67 for a 6.08-kg bag of dog food. A few weeks later, he paid $12.95 for a 6.35-kg bag at a different store. Find the unit price for each bag. Then
Find the volume of the composite solid. Round your answer to the nearest tenth.
Why might a policy like Russification produce results that are opposite of those intended?
Jana is training for a triathlon that includes a 112 mile bike ride. Today she rode her bike 12 miles in 45 minutes. What is Jana rate in miles per hour