lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

remmeiie2
remmeiie2 remmeiie2
  • 03-08-2021
$84.32 was spent

Explanation

56 • 1.12 = 62.72
24 • .9 = 21.6
62.72 + 21.6 = 84.32
Answer Link

Otras preguntas

How far away is Canopus in kilometres?
Before the Civil War, the cotton plantations of the ___ South depended on British textile companies for their markets.A.antebellumB.anteriorC.avant-garde
Give 3 examples to show work being done.
What is one fact about xuchal
If the sun ran out of energy what would happen to the energy resources on earth
three snack bars contain 1/5,0.22,and 19% of their calories from fat. which snack bar contains the least amount of calories from fat ?
if the score is 90% and the total is 70 what is the number correct ?
Given that 500w = 3 * 700, find the value of w.
Because the majority of the evening cable TV programs available dealt with violence and sex, the parents decided that the programs were for the children to watc
if the score is 90% and the total is 70 what is the number correct ?