lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

Algebra 2 I need help with this worksheet and if you can explain your answers because I don’t know this topic yet. And only answer my question if you have a re
In these chemical compounds, c is for carbon, o is for oxygen, n is for nitrogen, and k is for potassium. Which chemical compound is organic?.
The sum of ∠X and ∠Y is 90°. Which statement is TRUE? ∠X is acute and ∠Y is obtuse. Both ∠X and ∠Y are right angles. ∠X is obtuse and ∠Y is acute. Both ∠X and ∠
A lot of rich people lost money in the stock market, but what made the Great Depression the Great Depression was massive ___________________ and accompanying
Trigonometric ratios & finding missing sides
Looking at the example below is the type value equal to a string or an integer? ball.type = "spike"; A. string B. integer please helppppp
What is the value of X
Americans who migrated to the sun belt were moving to a region with.
the quality of being clear
Where did the notion of unalienable rights, listed in the Declaration of Independence, come from? A)Thomas Paine B)John Locke